Інструкція по застосуванню набору грибівників.

Набір грибівників

Інструкція по застосуванню.

Обробка субстрату

Сировиною для виготовлення субстрату служить подрібнена солома, лузга соняшника, або їх суміш. На 20 блоків необхідно близько 60 кг сухої сировини. Сировину потрібно викласти шаром 30-40 см, змішати всі добавки і рівномірно посипати ними шар сировини, ретельно перемішати. Сировину укласти в поліпропіленові мішки, т.зв. цукрові, але без поліетиленового вкладиша, по 5 кг в мішок, зав’язати його і укласти або поставити в ємність об’ємом не менше 0,6 м3, залити гарячою (75-80 ° С) водою. Витримати сировину при такій температурі 3-4 години для лушпиння і 7-8 годин для соломи. Якщо температура буде опускатися нижче 65 ° С протягом цього часу, необхідно підігрівати ємність, або доливати в неї окріп. Після цього воду зливають і дають субстрату охолонути до 20-30 ° С.

Можна замочувати сировину частинами, в ємності меншого обсягу, потім витягти з ємності підготовлену частину субстрату, залишити для охолодження. Підігріти воду до 75 ° С і повторити всі вищеописані операції з частиною субстрату.

Вологість субстрату визначають стисканням в руці – якщо між пальцями виступає кілька крапель води – значить, він відповідає оптимальному рівню вологості (65-75%). Якщо вода стікає струмками, субстрат зволожений надмірно і слід дати йому стекти ще якийсь час.

Засів

У приміщенні, де буде проходити засів, необхідно вимити 2х-кратно все поверхні (підлога, підвіконня, батареї, стіл) деззасобом (10% р-ром білизни, р-ром Доместосу – 3 ковпачка на 5 л води). Також вимити чистим дезрозчином миску для міцелію, обдати її окропом і дати обсохнути. Інокуляцію проводять при температурі повітря в приміщенні не нижче + 20 ° С і не вище + 30 ° С, температура субстрату при цьому повинна бути не нижче + 20 ° С і не вище + 27 ° С.

До початку інокуляції міцелій витягують з холодильника і витримують при температурі + 22-27 ° С не менше 20 і не більше 36 годин.

Всі роботи з міцелієм проводяться в одноразових медичних рукавичках, змінному  одязі та взутті, які в обов’язковому порядку проходять попередню санітарну обробку деззасобом.

Руки ретельно вимити господарським або антибактеріальним милом (Протекс, Сейфгард), обсушити чистим, або одноразовим рушником. Потім надіти рукавички з набору, також вимити руки в них з милом, після чого обполоснути в чистому дезрозчині і обсушити чистим або одноразовим рушником.

Перед розкриттям пакет з міцелієм двічі протирають деззасобом. Міцелій розминають руками в мисці до окремих зерен. Розкритий пакет зберіганню не підлягає і має бути використаний протягом не більше 1 години. Розсипаний міцелій (розрив пакета, перекидання ємності і т.п.)- не придатний для інокуляції субстрату і підлягає утилізації.

Субстрат перемішувати з міцелієм можна на столі або в ємності (наприклад, у ванній), обов’язково обробивши їх попередньо дезрозчином. На кожні 10 кг субстрату необхідно 300 гр міцелію. Міцелій рівномірно посипаємо по поверхні субстрату і ретельно перемішуємо, для рівномірного його розподілу і кращого заростання блоку. У ванну можна висипати оброблену сировину відразу на 4 блоки, поступово засипаючи його і пересипаючи з міцелієм (відповідно міцелію треба взяти 1,2 кг), а потім ретельно перемішати весь субстрат ще раз.

Потім беремо поліетиленовий пакет і набиваємо підготовлений субстрат. Масу з лушпиння зручно насипати ковшиком з ручкою. Набивши приблизно п’яту частину пакета, уминаємо вміст мішка рукою, щоб не залишалося порожнеч. Тримаючи пакет двома руками зверху за кромки плівки, легенько кілька разів постукуємо його об підлогу, для ущільнення. Повторюємо ці операції до заповнення пакета. Горловину пакета приминаємо, щоб видавити повітря і перев’язуємо шпагатом. Після виготовлення всіх блоків протираємо кожен з них 2х-кратно свіжоприготовленим дезрозчином. Лезом з комплекту, попередньо протертим дезрозчином, акуратно робимо вертикальні прорізи довжиною 6-7 см, по 4 шт. з двох протилежних сторін блоку.

Порушення гігієнічних вимог при інокуляції, а так само перезволоження субстрату можуть призвести до інфікування блоків! В процесі інкубації такі блоки будуть повільно заростати, в місцях незаростання можуть утворитися темні замокші плями, або проростати цвіль (плями зеленого, або чорного кольору)

Iнкубація

Мішки ставлять вертикально, на відстані 10 см один від одного, в приміщенні з температурою 20-22 ° С.

При зарощуванні блоків,  освітлення і свіже повітря не потрібні.

Через добу після засіву на поверхні блоку починають утворюватися білі плями – так заростає міцелій. Температура в блоках повинна рости і відрізнятися від температури в приміщенні на 4-6 ° С. Вимірюють температуру, вставляючи термометр в центр блоку, на глибину 10-11 см. Достатньо  проводити контроль в двох обраних блоках. Якщо в центрі блоку буде 31-32 ° С, необхідно провітрити приміщення так, щоб температура в ньому не падала нижче 21 ° С (щоб не викликати утворення конденсату під плівкою в мішках).

Заростання міцелію лимонної гливи (вешенки) відбувається 15-18 днів, блок стає білого кольору. У прорізах явно видно розпушення міцелію, і через 8-10 днів в прорізах починають з’являтися зачатки грибів. В такому стані блок готовий до перенесення в вирощувальних приміщення.

Якщо блоки будуть плодоносити в тому ж приміщенні, де проходили інкубацію – необхідно розставити їх для плодоношення і температуру в приміщенні тримати не нижче 16 ° С.

Порушення мікроклімату на інкубації призводить до слабкого розпушення в прорізах і затримки плодоношення!

Плодоношення

Оптимальними для вирощування грибів є:

Вентиляція з розрахунку 150-200 м3 свіжого повітря в годину на 1 тонну субстрату, тобто на 20 блоків досить 35-40 кубів повітря. Якщо мішки стоять на підлозі, на достатній відстані один від одного, то достатньо просто провітрювати приміщення, не створюючи при цьому сильних протягів і контролюючи, щоб не падала вологість

Оптимальна температура для плодоношення – 17-23 ° С. При високій вологості плодоносить при температурі до 30 ° С.

Вологість  83-85% (визначається психрометром). Чим вище температура в вирощувальному  приміщенні, тим вища необхідна вологість. Полив по блокам не рекомендується. Вологість створюється поливом підлоги теплою водою або форсунками, якщо такі є.

Освітлення – 2 лампи економки 25-30 вт (білого світла) на 15 кв.м. 6-8 годин в день.

Гриби ростуть зростками. Зривати їх треба повністю, всім зростком, коли гриби мають розмір від 50 до 80 мм. Для обриву його беруть в руку, провертають в сторону, акуратно виймаючи, намагаючись не допускати висмикування субстрату з прорізи. Після збору першого врожаю температуру в приміщенні можна підвищити на 3-4 ° С, в період між хвилями не потрібне світло і свіже повітря. При виникненні перших зачатків грибів всі параметри повертають до оптимальних для плодоношення.

Блок після другого збору врожаю може ще плодоносити, але врожайність різко знижується.

Відхилення від оптимальних параметрів в камері плодоношення:

  • Різкі коливання температури і вологості можуть викликати загибель зачатків грибів в результаті замокання або пересихання;
  • Недолік свіжого повітря, або неправильно організована вентиляція (слабкий, або сильний обдув грибів) викликає деформацію плодового тіла гриба (занадто довгу ніжку і маленьку капелюшок; згортання капелюшка гриба; горбки, тріщини і розриви плодових тіл);
  • Попадання на гриб крапель води при поливі призводять до утворення жовтих крапок і плям на поверхні гриба.

Утилізація блоків

Утилізувати блоки можна складаючи в ямі, попередньо знявши з них плівку. Блоки добре ущільнюють і періодично поливають, не допускаючи їх пересихання. Зверху цю масу накривають поліетиленовою плівкою. Після перегнивання субстрату виходить високопоживне органічне добриво.

Рекомендації по використанню міцелію:

  1. Якщо Ви не збираєтеся використовувати міцелій протягом 12 годин після отримання, то його необхідно відразу ж помістити в холодильник, або приміщення з температурою 0 ° С – + 4 ° С і відносною вологістю 60-70%. В таких умовах міцелій може зберігатися до 2х місяців від дати виготовлення.  Не заморожувати!
  2. Не рекомендується використовувати міцелій, умови зберігання якого не були дотримані, а терміни більш ніж на 72 години перевищили зазначені на упаковці.
  3. Не допускається вносити міцелій різних штамів, або партій в одну і ту ж порцію субстрату.

Набір розрахований на те, що вирощування грибів є для Вас хобі. У разі, якщо Ви захочете зробити це заняття, нехай маленьким, але бізнесом, Вам необхідно звернутися до фахівців нашої компанії для отримання більш детальних інструкцій по організації процесу підготовки субстрату і створення мікроклімату в вирощувальних приміщеннях.